Omega - 2008-01-17 19:58:15

.       Witam wszystkich :D, Widząc wasze zainteresowania postanowiłem coś napisać o swoim mieście. Mało osób wie o tym, że Przemyśl był kiedyś jedną z największych twierdz na świecie ( mam tu na myśli okres I Wojny Światowej). Wielu historyków porównuje ją do Verdun pod względem rozmachu.

    Projekt twierdzy został opracowany pod kierownictwem inżyniera Salis-Soglio. Tym samym miasto zostało otoczone pierścieniem ziemno-ceglanych fortów ( obwód liczy 43km). Umocnienia, które pozostały po wojnie krymskiej zostały zagospodarowane i przekształcone w wewnętrzny pierścień twierdzy. Kilka po drobnych przeróbkach wzmocniono i przekształcono w forty. Nowoczesne forty zostały rozmieszczone na wzgórzach okalających Przemyśl. Na potrzeby tego przedsięwzięcia dodatkowo zatrudniono wybitnych fortyfikatorów jak mjr. inż. Brunnera i inż. Wernera.
       Pierwsze forty budowane na 17 wzgórzach ( wysokość od 200 do 400 metrów n.p.m) miały charakter ziemno ceglany. W razie potrzeby mogły stanowić samodzielny punkt oporu. Wewnątrz fortu znajdowały się koszary, stanowiska dział, schrony dla załogi i amunicji. Na wałach umieszczone były działa dalekiego zasięgu, zaś działa broniące bezpośrednio fortu znajdowały się w kazamatach. Załogę każdego fortów stanowiła piechota w sile od 1 do 6 kompanii.
       W 1885 nastąpiła zmiana w budowie umocnień wynikająca, z tego ze pojawił się pocisk o działaniu minowym. Siła jego była w stanie przebić 6m ziemi oraz 1m warstwę betonowego sklepienia. Tym samym w twierdzy zwiększono grubość stropów do 3,5m oraz wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia z stalowych płyt. Przykładem mogą być forty XIII ( San Rideau), IX ( Brunner). Ich artyleria umieszczona była w tradytorach i wieżach pancernych.
http://images34.fotosik.pl/111/bcedf51bf047b442m.jpghttp://images32.fotosik.pl/110/69756d7dcf696f3cm.jpghttp://images31.fotosik.pl/111/17a95079657cb01am.jpg
Kolejną zmianą w systemie fortyfikacji było wprowadzenie na przełomie XIX i XX wieku tzw. Grupy fortowe. Składały się one z 3 do 6 fortów i sprzężonych z nimi baterii artylerii ciężkiej.
       Twierdza Przemyśl została podzielona na 8 odcinków, z których 2 pierwsze obejmowały wewnętrzny pierścień obronny o obwodzie 15 i średnicy 6 kilometrów. Zewnętrzny pierścień podzielony został na 6 odcinków obronnych. W nim wybudowano 15 fortów głównych i kilkadziesiąt pomocniczych. Między fortami umieszczono dodatkowo stanowiska artylerii. Najbardziej rozbudowany był odcinek 6 między Wiarem a Sanem. Jego forty broniły drogi do Lwowa i Dobromila. Z 13 fortów tego odcinka 5 stanowiły forty pancerne. Najnowocześniej wyposażoną grupę fortów stanowiły  forty w rejonie wsi Siedliska ( dodam tak od siebie, że na tych fortach odbywają się spotkania asg :D ). Znajdowały się tam   haubice 150mm, działa 53mm i moździerze 210mm. Większość fortów wyposażona była w instalację elektryczną, dźwigi, pompy i reflektory.
       Odcinek IV był dla Przemyśla tak samo ważny jak odcinek VI. Od tej strony prowadziła droga główna do miasta jak i linia kolejowa z Krakowa, a teren był całkowicie bezleśny. Dlatego też tutaj znajdowały się 4 najpotężniejsze forty pancerne. Pierścień obronny twierdzy zamykał odcinek V mający tylko 4 obiekty obronne.
    Załogę przewidywano na około 80.000 żołnierzy, z tej liczby 50.000 przeznaczonych było do bezpośredniej walki. Prawda jest taka ze ostatecznie w twierdzy znajdowało się 128.000 żołnierzy, jaki i około 20.000 ludności cywilnej

http://images31.fotosik.pl/111/2f9b1971e2b4ca9em.jpghttp://images26.fotosik.pl/142/4f0d9e65da5abeb4m.jpghttp://images30.fotosik.pl/142/b4e685881b6ba2b4m.jpg

       Twierdza Przemyśl odegrała bardzo ważną rolę wiążąc ogromne siły rosyjskie w krytycznym momencie  dla Austrii. Powstrzymanie ofensywy rosyjskiej w głównym węźle komunikacyjnym umożliwiło spokojny odwrót po klęskach w Galicji wschodniej i przygotowanie działań ofensywnych. Odosobniona twierdza spełniła w drugim oblężeniu tylko rolę punktu obrony terenowej. Trzeba jednak pamiętać, że obrona Przemyśla zablokowała główne linie komunikacyjne w Galicji i nie wiadomo jak potoczyłyby się losy wojny gdyby w grudniu 1914 r idącym naprzód Rosjanom pod Krakowem i Limanową nie zabrakło amunicji, zaopatrzenia i uzupełnień.
       Upadek Przemyśla posłużył teoretykom sztuki wojennej jako jeden z istotnych argumentów uzasadniających twierdzenie o przeżyciu twierdzy pierścieniowej. Wyciągając wnioski z analiz po I Wojnie Światowej zrezygnowano z budowy odosobnionych twierdz na rzecz rejonów umocnionych i linii umocnień  stałych takich jak linie Maginota, Mannerheima czy Wał Pomorski.

http://images29.fotosik.pl/142/be26ec54902834d1m.jpghttp://images34.fotosik.pl/111/fecc26bbd576eb6bm.jpghttp://images23.fotosik.pl/141/94fa8cd1bbd02766m.jpg

      To co przedstawiłem wyżej do jedynie skromny opis twierdzy :D . Jeżeli ktoś jest zainteresowany dokładnymi losami oraz przebiegiem działań bojowych to polecam stronę http://twierdza11.republika.pl/his/historia.html . Można się tam zapoznać z dokładną historią, budową, przebiegiem oblężeń a także legendami twierdzy ( pierwsza dotyczy odkopanych ludzi podczas prac rozbiórkowych i jest autentyczna, a druga ogromnego skarbu :D ). W dziale zwiedzanie twierdzy można pooglądać sporo fotek fortów jak i zapoznać się z losami poszczególnych fortów.
      Dodam tak od siebie, że całe moje dzieciństwo spędziłem na tych fortach. Nie raz latałem także z wykrywaczem i szukałem różnych pamiątek. Gdyby kiedyś ktoś chciał przyjechać i pozwiedzać to zapraszam. Przy okazji można zorganizować małe manewry :D

studio kopiowania kaset mokotów bramy garażowe lublin, bramy lublin